skrzyp

Skrzyp Polny rośnie dziko w całej Europie. To powszechny chwast występujący na wilgotnych łąkach, w rowach, przydrożach i przy ziemniakach, jedna z nazw ludowych to Koński Ogon.

Do celów leczniczych wiosną i latem zbiera się zielone rozwinięte pędy płonne rosnące do 40 cm i suszy w warunkach naturalnych.

Skrzyp Polny jest bogaty przede wszystkim w krzem i flawonoidy, kwasy organiczne, saponiny, sole magnezu, potasu i glinu.

Działanie / Zastosowanie   


Skrzyp ma właściwości pobudzające przemianę materii, moczopędne, przeciwkrwotoczne, krwiotwórcze, uszczelniające naczynia krwionośne, usprawniające pracę wątroby, odtruwające, wzmacniające i ściągające, przeciwbakteryjne, przeciwzapalnie, poprawiające pracę serca, przyspieszające gojenie.
Krzemionka zawarta w Skrzypie zapobiega miażdżycy i tworzeniu się kamieni w układzie moczowym, utrzymuje elastyczność błon śluzowych, tkanki łącznej i kości, ma również wpływ na aktywność hormonalną u starszych ludzi. Zalecane jest również dzieciom z astmą oskrzelową i nieżytami oskrzeli. Świetnie wpływa na skórę, paznokcie i włosy wzmacniając je i nadając im elastyczności. Przy dłuższej kuracji należy podawać jednocześnie witaminę B¹, skrzyp bowiem zmniejsza jej stężenie w organizmie.
Dla zwiększenia efektu skrzyp stosuje się często z innymi ziołami o podobnym działaniu.

Kilka popularniejszych przepisów   Ξ


Napar

Czubatą łyżeczkę skrzypu zalać wrzątkiem zaparzyć 8-10min.

Nalewka

100 g świeżego skrzypu najlepiej zmielonego zalewamy 500 ml alk. 40 %. Całość pozostawić na 30 dni. Codziennie wytrząsnąć. Odcedzić. Działa podobnie jak odwar i trochę płukanka.

Płukanka, ze skrzypu polnego na włosy

2 łyżki ziela zalać wodą ok.750ml zagotować, odcedzić. Po ostygnięciu płukać włosy
Odbudowuje, wzmacnia, nadaje połysk, wspomaga usuwanie łupieżu i przetłuszczenia włosów.
Efekt nie jest natychmiastowy trzeba systematycznie używać by był efekt.

Odwar

2 łyżki skrzypu polnego zlać 750ml wody gotować pod przykryciem 10min przecedzić przelać do termosu pić 3-4razy dziennie 40min. Przed posiłkami jako środek regulujący przemianę materii,
pomocniczo przeciwgośćcowo i skazie moczanowej, przy gruźlicy.