Pierwszy cud: Sucha kąpiel – masaż chiński

Masaż chiński – sucha kąpiel, Delikatny dotyk sprawia że dzieją się cuda.
Sucha kąpiel stosowana jest na podstawie 800 letniego przekazu jakim jest stare dzieło „Osiem cudów świata”. Wzmacnia cały organizm. Poprawia krążenie, wspiera prace narządów trawiennych i układu limfatycznego. Rezultatem takiego masażu jest odczucie świeżości a skóra i mięśnie pozostaną elastyczne.
Masaż wykonuje się delikatnie głaszcząc, równomiernie i bez nacisku. Wszystkiego aż 30 min. Zaczynamy od nosa i dłoni następnie ramiona, kolana oczy, głowę opukujemy.

kapiel-nosa1

„Zatkany nos jest jak zamknięte okno”.
Tak mówili starzy mistrzowie. Nos jest bramą wejściową dla powietrza i energii Doktor Kuan Hin twierdzi ze wielu jego pacjentów ma zatkany nos nie wiedząc o tym a zatkany nos jest to nie tylko dyskomfort ale i doprowadzić może do infekcji zatok, oskrzeli i płuc. A stany zapalne skóry są częste u ludzi z zatkanym nosem, ponieważ płuca sprawują kontrolę nad skórą.
Nos reprezentuje całe ciało człowieka tylko odrobina wyobraźni i zobaczyć można zewnętrzny kształt nosa porównać z niemowlęciem, głowa u podstawy nosa miedzy brwiami, grzbiet nosa to tułów, koniuszek nosa to podbrzusze a skrzydełka nosa to rozłożone uda.
Opis suchego delikatnego masażu nosa odblokowującego przepływ energii w ciele. Masaż jest delikatny ale równomierny by energia nie „skakała” jak płytka rzeka po kamieniach.

Kładziemy swoje wskazujące palce lub grzbiety kciuka na skrzydełka nosa i przesuwamy przez nasadę nosa do czoła tam i z powrotem, powtarzając masaż 40 razy. I tylko tyle. To jeden z cudów drugi cud to masaż dłoni.

Kąpiel rąk.

Wzmacnia ruchomość stawów palcowych i uwrażliwia na zmysł dotyku zapobiega pękaniu skóry.
masaż-dłoni
Pocierać dłonie o siebie aż do rozgrzania. Teraz obejmujemy dłonią grzbiet drugiej ręki na wysokości stawu nadgarstkowego. Masuje się 16 razy grzbiet dłoni do końca palców tam i z powrotem. Ten sam masaż powtarza się również 16 razy na drugiej ręce.

Sucha kąpiel ramienia

jest bardzo potrzebna bo banalne infekcje mogą się na całe ciało. Kąpiel ramienia zapobiega stanom zapalnym, wzmacnia naczynia i czyni bardziej elastyczne stawy nadgarstka, łokcia i barku. Jeśli występuje infekcja na jednej kończynie to ograniczyć należy leczenie tylko do jednego zdrowego ramienia.

ramie3 ramie1
Kładziemy dłoń na wewnętrznej powierzchni nadgarstka . Przesuwamy dłoń do góry po wewnętrznej stronie ramienia przez bark do jego zewnętrznej strony i dalej z powrotem do stawu nadgarstka. Każde ramie masuje się 16 razy.

Masaż głowy.

Głowa jest wrażliwą częścią ciała. Podczas nieoczekiwanych reakcji takich jak zawroty głowy czy ból, masaż wykonywać delikatnie w przypadku nasilenia się przypadłości masaż należy przerwać. Kąpiel wzmacnia krążenie w ciele, zwiększa się dopływ tlenu, poprawia pamięć, koncentracja, wzrok i zapobiega paraliżowi.

głowa

Proszę położyć złączone dłonie pionowo na czole i przesuwać je przez oczy, policzki, usta do dołu brody. Przesuwamy je po obu stronach szyi do tyłu karku i stąd przez tył głowy do góry z powrotem do czoła. Powtarzamy te ruchy 16 razy.
Na koniec masujemy skronie od dołu do szczytu głowy, aż się palce obu rąk lekko skrzyżują. Naciskając mocno skrzyżowanymi palcami razem przesuwamy wzdłuż środkowej linii głowy do tyłu, powoli, tak głęboko, jak tylko jest to możliwe. Masaż powtarzamy 16 razy.

masaż-głowy

Teraz czas na owłosioną skórę głowy.

Po masażu twarzy i tyłu głowy, leczymy owłosioną skórę głowy: rozstawionymi palcami masujemy, uderzając lekko 40 razy jednocześnie wszystkimi opuszkami palców. Uważamy, aby tych czterdzieści delikatnych uderzeń rozdzielić równo na całej głowie.

kąpiel-klatki-piersiowejKąpiel klatki piersiowej.

Wzmacnia serce i płuca może też uwolnić od ucisku w klatce piersiowej spowodowanego przeżyciami psychicznymi. Można dzięki niemu przezwyciężać stany lęku.

Kładziemy lewą dłoń na prawym barku. Przesuwamy dłoń do prawej piersi i okrążamy brodawki sutka 3 razy a dalej po przekątnej do lewego uda. Z tego miejsca przesuwamy dłoń z powrotem do punktu wyjścia na prawym barku. Przy okazji staramy się wyobrazić sobie płynącą wodę, która nie przeskakuje przez zagłębienia, ale najpierw je wypełnia, zanim dalej popłynie. Masujemy obie strony po 40 razy.

Kolana to najbardziej obciążony staw.

Kolana są ubogie w naczynia krwionośne reaguje bardzo wrażliwie reaguje na zimno, często występują w nim stany zapalne. Masaż pozwala utrzymać ruchomość stawów, i chroni przed zimnem, jeśli masaż sprawia ból można kolana opukać pięścią.

kolana

Rozgrzewamy ręce przez tarcie dłoni. Masujemy oba kolana jednocześnie ruchem okrężnym. Wykonujemy masaż okrężny w obu kierunkach 16 razy.

oczyMasaż oczu:

Reguluje krążenie krwi i energii i zapobiega rożnym cierpieniom oczu. Utrzymuje stan elastyczny mięśniówki oczu i zwalcza wczesne zmarszczki.

Masujemy równocześnie obie gałki oczne. Posługując się przy tym według własnego uznania albo palcem wskazującym lub kciukiem
Wykonujemy ruchy okrężne koło oka w obie strony po 16 razy.
Masaż pobudza mięśnie, skórę i układ krążenia, a zarazem wspaniale oddziałuje na układ nerwowy równoważy wysyłane przez ciało negatywne reakcje na stres, likwiduje mimowolne napięcie mięśni, przywraca prawidłowy rytm serca, właściwe krążenie i ciśnienie krwi a nawet pomaga w walce z bezsennością. Działa zapobiegawczo i leczniczo.

Kąpiel kończyny dolnej:

Kąpiel nóg wzmacnia krążenie krwi i aktywizuje przepływ energii.
Masaż pozwala zachować ruchomość stawów stopy, kolan i bioder. Równocześnie wzmacnia mięśnie kończyn dolnych i zapobiega stanom przemęczenia naczyń (żylaki podudzi, obrzęki stóp). W tym przypadku również duże znaczenie ma zasada, że przy stanach zapalnych jednej kończyny wykonuje się masaż tylko drugiej zdrowej lub ewentualnie odpowiadające miejsce na ramieniu.
Przesuwamy dłoń od pachwiny przez wewnętrzną część nogi do stawu skokowego stopy i stąd po zewnętrznej stronie z powrotem do biodra. W ten sposób masujemy każdą nogę 16 razy próbując wszędzie utrzymać ten sam ucisk.

Powiązany jest masaż z koncentracją, skupieniem się na tym co robimy z rozluźnieniem ciała i z oddychaniem. W rozumieniu chińskiej medycyny człowiek pobiera wraz z oddechem nie tylko tlen ale i energie kosmiczną. Oddech ma bardzo duży wpływ na wynik masażu. Ważne by oddech był przeponowy. Wybierać należy ten rodzaj oddechu który najbardziej nam odpowiada.

Źródło „Chiński masaż i akupresura”  Kuan Hin.