Kurkuma (Curcuma longa)  – Historia i pochodzenie

Kurkuma, znana także pod nazwą ostryż długi, jest rośliną wieloletnią z rodziny imbirowatych. Ze względu na swój kolor zwana też jest szafranem indyjskim. Pochodzi z Indii południowo–wschodniej. Od niepamiętnych czasów jest uprawiana w Azji, w Indiach, w Pakistanie, w Chinach i na Haiti. W Europie była znana dzięki kupcom arabskim już w starożytności. Pisał o niej Dioskurides. W ujawnieniu sekretów eg­zotycznej kurkumy mieli udział polscy naukowcy.

Budowę chemiczną kurkuminy określili w 1910 roku Tadeusz Miłobędzki i Stanisław Kostanecki. Natomiast jej syntezę wykonał po raz pierwszy Wiktor Lampe w 1919 roku.

Skład

Ziele i korzeń kurkumy mają w swoim składzie między innymi: sole mineralne (wapno, żelazo, magnez), tłuszcze, błonnik, proteiny, skrobię i olejki eteryczne.

ZDROWOTNA KURKUMA

Kurkuma okazuje się być najzdrowszą przyprawą na Ziemi. Od 4000 lat stosowana jest przez chińskich lekarzy i przez indyjską Ayurvedę i znana jest jako bardzo dobry uzdrowiciel… kurkuma króluje w indyjskiej kuchni.

Dzisiejsze badania wskazują, że jest silnym antyoksydantem i ma właściwości przeciwzapalne.

Pomaga w takich chorobach jak: choroba Alzheimera, zaburzenia poznawcze, zaćma, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Crohna, choroby układu sercowo-naczyniowego, reguluje ciśnienie krwi, metabolizm, jest skuteczna w leczeniu nowotworów, cukrzycy i wielu innych chorób.

Kurkuma jest uważana za jeden z najlepszych naturalnych środków w walce z astmą i egzemą i każdego rodzaju alergii. Ayurvedyjscy uzdrowiciele używają zarówno świeżego korzenia kurkumy jak i mielonego.

dieta kędzierzyn-koźle

Znaczenie lecznicze

W lecznictwie używa się kłączy kurkumy. Wykazują one działanie pobudzające wątrobę, żółciotwórcze, żółciopędne, roz­kurczowe, bakteriobójcze i przeciwzapalne. Mają właściwości spowalniające procesy starzenia i obniżające poziom szkodliwego cholesterolu we krwi. W postaci wyciągów alkoholowych są pomocne w stanach zapalnych wątroby, woreczka żółciowego i dróg żółciowych, a także w kamicy żółciowej i przy żółtaczce. Bardzo duże znaczenie ma składnik kurkumy, kurkumina. Od dawna wiadomo, że działa ona rozkurczowo, bakteriobójczo i wzmaga wydzielanie żółci. W ostatnich latach na skutek badań docent Ewy Sikory z Instytutu Biologii Doświadczalnej w Warszawie przekonano się o jej właściwościach przydatnych przy zwalczaniu komórek nowotworowych.

Szczególnie oddziaływuje silnie na organizm, kiedy spożywamy ją w połączeniu z czarnym pieprzem (może być to pieprz kajeński). Zawarta w pieprzu piperyna zwiększa skuteczność kurkumy. Również zaleca się stosowanie kurkumy z olejem z oliwek, imbirem, które znacznie zwiększają poziom absorpcji przez jelita.

Kurkuma uchodzi za długowieczną przyprawę, może wydłużyć życie około 12 procent, zatrzymuje mechanizmy starzenia się.

Skutecznie leczy choroby stawów: reumatoidalne zapalenie stawów, choroby zwyrodnieniowe stawów.

Skutecznie leczy choroby skóry, w tym trądzik i łuszczycę (maseczki / okłady – w tym przypadku należy zmieszać kurkumę z wodą lub organicznym olejem kokosowym lub oliwkowym i nakładać na skórę gdzie występuje problem – należy wiedzieć, że kurkuma zmienia kolor twarzy na żółty na 2-3 dni).

Kurkuma zwalcza raka. Identyfikuje komórki nowotworowe i w procesie epoptozy doprowadza je do samozniszczenia.

Kurkuma to bardzo dobry uzdrowiciel serca i układu naczyniowego, może nawet odwrócić przerost serca (nieprawidłowe powiększenie serca). Przerost serca zwiększa ryzyko ataku serca i zwiększa ciśnienie tętnicze.

Z ostatnich badań wynika, że kurkuma zabija helikobakter pylori (H. pylori), bakterię, która jest odpowiedzialna za owrzodzenie żołądka a nawet raka żołądka… w tym przypadku należy spożywać kurkuminę razem z kminkiem i imbirem i odrobiną sproszkowanego chili. Należy pić herbatkę sporządzoną z tych przypraw.

Kurkuma skutecznie zapobiega chorobie wrzodziejącego jelita grubego, jest bardzo skuteczna w chorobie Crohna, likwiduje bóle brzucha, pomaga w przypadku dużego spadku wagi.

Kurkuma leczy nasze oczy, szczególnie u osób starszych, kiedy ich oczy niszczone są przez cukrzycę i nadciśnienie tętnicze, które przyspieszają zaćmę.

Kurkuma to wspaniały środek na chorobę Alzheimera i inne dolegliwości natury poznawczej, demencji, krótkiej pamięci… zmniejszając stres oksydacyjny kurkuma hamuje powstawanie płytek beta-amyloidu.

Kurkuma skutecznie odtruwa wątrobę i reguluje metabolizm – naturalnie kontroluje wagę. Reguluje ciśnienie krwi.

kurkuma

Kilka rad jak spożywać kurkumę –

przede wszystkim należałoby ją wprowadzić do kuchni. Jest bardzo dużo smacznych potraw, które są sporządzane z kurkumą.

Znane są też różne napoje z kurkumą, jednym z bardziej znanych jest szklanka ciepłego mleka z dodatkiem 1/2 łyżeczki sproszkowanej kurkumy.

Następny znany napój z kurkumy: 250 ml mleka migdałowego + 2 łyżeczki sproszkowanej kurkumy + 1 łyżeczka sproszkowanego imbiru, wszystko należy zmieszać i troszkę podgrzać.

Złote mleko: 1/4 filiżanki sproszkowanej kurkumy + 1/2 łyżeczki zmielonego czarnego pieprzu + 1/2 filiżanki destylowanej wody. Należy zmieszać razem wszystkie składniki i podgrzewać w rondlu na wolnym ogniu aby wszystko przekształciło się w jednolitą pastę. Kiedy pasta przestygnie należy przełożyć ją do szklanego słoika i przechowywać ją w lodówce. Następnie należy ją spożywać 1-2 łyżeczki każdego dnia, w zależności od potrzeby. Można mieszać ją z mlekiem migdałowym lub kokosowym.

Herbatka z kurkumy #1: 1 łyżeczka mielonego cynamonu + odrobina mielonego goździka + odrobina gałki muszkatołowej + 1 łyżeczka świeżego imbiru (lub 1/2 łyżeczki sproszkowanego imbiru) + odrobina czarnego pieprzu + 2-3 łyżeczki kurkumy + 2 filiżanki wody. Wszystko należy gotować na wolnym ogniu około 10 minut. Kiedy przestygnie można dosłodzić miodem… zawartość herbatki należy przelać do termosu i popijać w ciągu dnia.

Herbatka z kurkumy #2 (oczyszczająca i wzmacniająca organizm): 1/2 łyżeczki cynamonu + 1/4 łyżeczki imbiru + 1/2 łyżeczki kurkumy (tumeric) + szczypta pieprzu kajeńskiego lub czarnego. Wszystko należy zalać 1 szklanką wrzątku, przykryć i parzyć około 7-10 minut, następnie wypić. Ta herbatka jest wskazana jako kuracja oczyszczająca i wzmacniająca organizm, można ją stosować przez 1-2 tygodnie i co jakiś czas powtarzać.

ziołolecznictwo Kędzierzyn-Koźle

Herbata z kurkumy, imbiru i cytryny #3: 1/2 łyżeczki sproszkowanej kurkumy (lub około 3 cm świeżego korzenia) + 1/2 łyżeczki sproszkowanego imbiru (lub około 3 cm świeżego korzenia imbiru) + 4 filiżanki wody + sok z jednej cytryny. Korzeń kurkumy i imbiru należy zalać wrzątkiem i odstawić na 15 minut, następnie dodać sok z jednej cytryny, można do smaku dodać miodu. Tak sporządzoną herbatę należy w ciągu dnia popijać w temperaturze pokojowej.

Świeży sok z kurkumy: 2 obrane cytryny + 5 łodyg naciowego selera + 1 jabłko + 2 małe marchewki + 6 średnich korzeni kurkumy (tumeric) (jeśli nie mamy świeżego korzenia kurkumy zastępujemy go jedną łyżeczką zmielonego) + 3 cm korzenia imbiru (też można zastąpić mielonym, około 1/2 łyżeczki proszku) + 5 gałązek świeżej mięty (może być kolendra). Wszystkie świeże składniki należy przepuścić przez sokowirówkę, w przypadku, kiedy dodajemy proszek kurkumy i imbiru dosypujemy go do gotowego soku i dokładnie mieszamy. I tak sporządzony sok jest już gotowy do picia.

Ciekawy przepis

Nasi kunyit – ryż z kurkumą
Porcja dla 4 osób – 500 g ryżu umyć pod bieżącą wodą, odcedzić i przełożyć do miski. Dodać 1 łyżeczkę kurkumy i zalać wrzącą wodą. Odstawić na 10 godzin. Ryż odcedzić, zalać jeszcze raz wrzącą wodą i ugotować. Przełożyć do miski, dodać soli, 125 g zagęszczonego mleczka kokosowego, wymieszać i przełożyć z powrotem do garnka. Postawić na małym ogniu i gotować jeszcze 10 minut.

Przepis na zdrowie

Kamica żółciowa, żółtaczka
Zmielić 2 łyżeczki kurkumy, zalać 500 ml 40% wódki czystej, naczynie szczelnie zamknąć i odstawić na 4 tygodnie. Po tym czasie nalewkę przefiltrować przez bibułę i zlać do buteleczek. W celach leczniczych zażywać po 1 łyżeczce nalewki rozcieńczonej w 1/4 szklanki wody i pić 3 razy dziennie przez 4-5 dni. Po tygodniowej przerwie kurację można powtórzyć. Zażywać zawsze przed śniadaniem na czczo, potem przed obiadem i kolacją.

fitoterpia kędzierzyn

Kuchnia

 

Kurkuma ma łagodny korzenny smak. Samą przyprawę uzyskuje się przez suszenie zmielonej łodygi i korzenia rośliny. Nadaje potrawom ładny kolor. Na wschodzie przyprawia się nią fasolę i soczewicę. W krajach zachodnich dodawana jest do potraw z drobiu, wątróbki, a także do sadzonych jaj, omletów, serów i różnych sałatek. Wchodzi w skład przyprawy curry, sosu worchester i wielu rodzajów musztardy. Jest niezwykle przydatna jako dodatek do zawiesistych sosów i dań z wołowiny, baraniny i wieprzowiny. Kurkuma jest niemal niezbędna do dań rodem z kuchni hinduskiej.

 

 

Źródło 1 kurkuma

Żródło 2 kurkuma

ZAPRASZAM NA KONSULTACJE – ZDROWIE RÓWNOWAGA – ZIOŁOLECZNICTWO

TERAPIE NATURALNE – GRZEGORZ MARĆ – 500530655